جدید ترین عناوین خبری امروز
Registering new users is currently not allowed.
آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی
آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی

۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟ اپلیکیشن همراه کارت توضیح می‌دهد

۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟ اپلیکیشن همراه کارت توضیح می‌دهد
به گزارش مجله گیمزی به نقل از زوم آی تی

شماره ۱۶ رقمی روی کارت‌های بانکی حاوی اطلاعات مهمی است. در این نوشته، درباره‌ی معنای این اعداد و کاربرد آن در بهبود تجربه‌ی کاربری اپلکیشن «همراه کارت» توضیح داده می‌شود.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی زومیت در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

در گذشته، حجم زیادی از فعالیت شعب بانک‌ها به کارهایی مثل انتقال مبالغ کم، پرداخت قبوض، استعلام موجودی و… اختصاص داشت. علاوه‌بر‌این، مشتریان بانک‌ها هم برای انجام این امور ساده مجبور بودند به بانک بروند و اصولا زمان زیادی در صف بگذرانند. برای بهبود این شرایط کارت‌های بانکی به‌وجود آمدند. با توجه به قابلیت این کارت‌ها برای انجام فعالیت‌های بانکی ازطریق دستگاه‌های خودپرداز و پرداخت از راه دور، هزینه‌های عملیاتی بانک‌ها به‌شدت کاهش یافت و از اتلاف زمان مشتریان جلوگیری شد. از دیگر مزایای این کارت‌ها حمل‌نکردن پول نقد برای خرید از فروشگاه‌ها بود. روی همه‌ی کارت‌های بانکی عددی ۱۶ رقمی حک شده است. درادامه، توضیح داده می‌شود این اعداد چه معنایی دارند.

 چرا شماره‌کارت بانکی ۱۶ رقم دارد و معنای این اعداد چیست؟

همراه کارت

۶ رقم اول شماره‌ی شناسایی بانک است و مشخص می‌کند کارت را کدام بانک یا مؤسسه مالی صادر کرده است. برنامه‌نویس‌­ها و مؤسسه‌­های بانکی با بررسی این ۶ رقم، بانک صادرکننده‌ی کارت را تشخیص می­‌دهند. به این ۶ رقم اصطلاحا Bank Identification Number یا به‌اختصار BIN می‌گویند. این شماره برای بعضی از بانک‌ها به‌شرح زیر است:

نام بانک

BIN

نام بانک

BIN

بانک ملی ایران

۶۰۳۷۹۹

بانک سینا

۶۳۹۳۴۶

بانک سپه

۵۸۹۲۱۰

بانک سرمایه

۶۳۹۶۰۷

بانک آینده

۶۳۶۲۱۴

بانک شهر

۵۰۲۸۰۶

بانک کشاورزی

۶۰۳۷۷۰

بانک دی

۵۰۲۹۳۸

بانک مسکن

۶۲۸۰۲۳

بانک صادرات

۶۰۳۷۶۹

بانک اقتصاد نوین

۶۲۷۴۱۲

بانک ملت

۶۱۰۴۳۳

بانک پارسیان

۶۲۲۱۰۶

بانک تجارت

۶۲۷۳۵۳

بانک پاسارگاد

۵۰۲۲۲۹

بانک رفاه

۵۸۹۴۶۳

بانک سامان

۶۲۱۹۸۶

بانک انصار

۶۲۷۳۸۱

 

دو‌ رقم بعدی (ارقام ۷ و ۸) معرف کد محصول است که نوع کارت بانکی را مشخص می‌کند. انواع کارت‌های بانکی ازقبیل کارت نقدی (کارت­‌های بانکی متصل به حساب) یا کارت ‌پیش‌پرداخت (مانند بن‌کارت و کارت هدیه و کارت اعتباری) کد محصول مجزا دارند. هفت ‌رقم بعد (ارقام ۹ تا ۱۵) معرف شماره‌سریال کارت است که برای هر کارت منحصر‌به‌فرد است. رقم آخر (رقم شانزدهم) رقم کنترلی (Check Digit) است. این رقم صرفا برای اطمینان از درست واردکردن ۱۵ رقم ابتدایی به‌کار می‌­رود. اگر یکی از ارقام شماره‌سریال اشتباه وارد شده باشد، وجود رقم کنترلی از ارسال وجه به مقصد اشتباه جلوگیری خواهد کرد. این کار ازطریق صحت‌سنجی شماره ۱۶ رقمی انجام می‌­شود.

مطالعه بیشتر  آیا می‌توان درباره‌ی ادراک خود از حالت عاطفی چهره دیگران مطمئن بود؟

صحت‌سنجی شماره ۱۶ رقمی کارت چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طورکه اشاره شد، آخرین رقم شماره‌کارت رقم کنترلی است و به این صورت محاسبه می‌شود: اعداد جایگاه­‌های فرد در عدد ۲ ضرب می‌­شود و اعداد جایگاه­‌های زوج در عدد ۱ ضرب می‌­شوند. حاصل جمع همه‌ی اعداد به‌دست‌آمده باید مضربی از عدد ۱۰ باشد؛ در غیر این‌صورت شماره‌کارت معتبر نیست. درنتیجه، به‌ازای هر ۱۵ رقم ابتدایی، تنها یک رقم کنترلی وجود دارد که شماره‌کارت را تکمیل کند. پس، وجود این رقم تا حد زیادی باعث جلوگیری از اشتباه در ارسال پول خواهد شد؛ زیرا اگر شما یک یا چند رقم از شماره‌کارت مدنظر را اشتباه وارد کنید، احتمالا نتیجه نهایی فرمول بالا، مضربی از ۱۰ نخواهد بود.

وجود الگوریتم شماره‌ی بانکی چه ضرورتی دارد؟

روزانه میلیون­‌ها تراکنش در شبکه‌ی بانکی انجام می‌شود. وجود فرایند منظم در تبادلات مالی برای جلوگیری از اتلاف وقت ضروری است. برای نمونه، سیستم بانکی حین انجام هر تراکنش کارت‌به‌کارت، باید مشخصات و نام شخص گیرنده را از میان تمام کارت‌­های بانکی تشخیص دهد. با بررسی ۶ رقم اول، بانک مقصد مشخص و درنتیجه، اطلاعات مدنظر تنها در میان کارت‌های همان بانک جست‌وجو می‌شود. در‌ادامه به شیوه استفاده از این الگوریتم برای ایجاد تجربه‌ی کاربری مناسب در اپلیکیشن همراه کارت اشاره می‌شود.

همراه کارت یکی از اپلیکیشن‌های پرداخت است. این نرم‌افزار موبایلی خدمات بانکی روزمره ازقبیل خرید شارژ، خرید بسته اینترنت، پرداخت قبض و… را ارائه می‌کند. انجام تراکنش در همراه کارت برپایه‌ی کارت بانکی است و درنتیجه، کاربران پس از نصب این اپلیکیشن، باید در مرحله اول کارت خود را اضافه کنند. دو روش برای اضافه‌کردن کارت وجود دارد:

۱. اسکن کارت

در این روش، با لمس دکمه‌ی اسکن در اپلیکیشن، دوربین فعال می‌شود و سپس با قراردادن کارت درمقابل دوربین، ۱۶ رقم روی آن به‌صورت خودکار خوانده می‌شود.

۲. ثبت دستی کارت

در این حالت، تمام ۱۶ رقم روی کارت به‌صورت دستی وارد می‌‌شود. توسعه‌دهندگان اپلیکیشن از الگوریتم شماره‌کارت که در بالا توضیح داده شد، برای بهبود تجربه‌ی کاربری استفاده می‌کنند. هنگام واردکردن این اعداد، همراه کارت ۶ رقم اول را بررسی می‌کند و در همان لحظه بانک صادرکننده را تشخیص می‌دهد. سپس، ظاهر کارت مرتبط به کارت بانک مد‌نظر تبدیل می‌شود.

همراه کارت

همراه کارت با ارائه‌ی روش‌های جدید در تلاش است کاربران تجربه‌ی مطلوبی هنگام استفاده از اپلیکیشن کسب کنند. برای بررسی بیشتر این اپلیکیشن یا دانلود آن می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

https://hamrahcard.ir/

 

۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟ اپلیکیشن همراه کارت توضیح می‌دهد

مجله گیمزی

گردآوری شده از مجله گیمزی

منبع : زوم آی تی

آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی
ورود به سایت دیدگاه ها 0
avatar
  Subscribe  
اعلام کردن به
آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی
آپلود عکس و فایل رایگان و دائمی